Ettat Et, Bursanın Yıldırım ilçesinde modern kesim ve et işleme tesisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ürün ve hizmet kalitesini büyük bir süratle arttırarak müşteri memnuniyetini çok kısa sürede sağlamış bir şirkettir. Dürüst ticaret anlayışından asla taviz vermeden başarının sırrını yakalıyarak aynı çizgide üretimine devam etmektedir.

Ettat Et, canlı hayvan pazarı, kesimhane ve et işleme tesislerinin aktif olarak bir arada faaliyet gösterdiği Türkiye'deki ender işletmelerden biri olma özelliğini korumaktadır. Böylece bir taraftan hammadde tedariğini minimum maliyetle gerçekleştirirken bir taraftan da soğuk zinciri koruyarak ürünlerin raf ömrünü en yüksek seviyeye çıkarma kabiliyetine sahip olmaktadır. Kuruluşumuz, dana ve kuzu karkas, vakumlanmış parça et gibi endüstriyel ürünlerin üretiminde uzmanlaşmıştır. 2011 yılı içinde modifiye atmosfer paketleme (MAP) teknolojisi ile ürettiği uzun ömürlü paket et ürünlerini de Meradan markası ile piyasaya sunmuştur. Firmamız toplam 100'e yakın ürün çeşidini portföyünde bulundurmaktadır.

Ettat büyüme stratejisini, başta uluslar arası zincirler olmak üzere kurumsallaşmış büyük ölçekli müşterilerle "uzun vadeli iş ortaklığı anlayışı" üzerine inşa etmiştir.

56 bin m2'si açık alan üzerine kurulu 42 bin m2 kapalı alana sahip tesisinde, yıllık yaklaşık 15000 ton kırmızı et üretimi yapmaktadır. Sürekli ek yatırımlar yaparak teknolojik altyapısını ve ekipman parkını her geçen gün genişletmekte, üretim ve satış kapasitesini sürekli arttırmaktadır.

Şirketimiz hammadde gereksinimini, Türkiye'nin et kalitesi ve lezzeti en yüksek bölgeleri arasında olan Balıkesir, Bursa çevresinden karşılamaktadır. Ancak Ettat sadece yurtiçindeki kaynaklara bağımlı olmayıp Avrupa Birliği (Fransa, Polonya, Macaristan, Almanya, Danimarka, Avusturya, Litvanya), Güney Amerika ülkeleri ve Avustralya'dan da canlı hayvan ve karkas tedarik etmektedir. Böylece müşterilerine, hem sürekliliği olan tedarik imkanları hem de rekabetçi fiyatlar sunmaktadır.

Kuruluşumuzun kalite politikası, uzmanlaşmış bir ekip çalışması ile standart ve güvenilir ürünler üretmektir. Bu doğrultuda iyi hijyen uygulamaları (GHP) ve iyi üretim uygulamalarını (GMP) uzun süre önce devreye almıştır. Firmamız tüm yasal yükümlülüklere eksiksiz uymakta ve kalite sisteminde Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi (HACCP) gerekliliklerini sağlamaktadır. Müşterileri olan uluslar arası zincirler tarafından da periyodik şekilde denetlenmektedir. Ettat kalite konusunda her geçen gün büyüyen bir ekiple uluslar arası geçerliliği olana kalite yönetim sistemlerini (IFS, BRC) belgelerine sahiptir, (ISO 22000) hayata geçirme konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Ettat, 2011 yılında başlattığı bir projeyle; Türkiye'de çok az sayıda firmanın sahip olduğu İzlenebilirlik sistemi üzerinden tüm ürünlerin çiftlikten sofraya takip uygulamasını gerçekleştirmiştir. Böylece müşterilerine, tükettikleri Ettat ürünlerinin hangi kaynaktan geldiğini detaylı şekilde öğrenme fırsatı sağlayacaktır.

Ettat, bugün Türkiye'nin her noktasına ulaşan dağıtım ağını daha da güçlendirebilmek için araç parkını sürekli genişletmekte ve taze et için hayati önem taşıyan soğuk zincir lojistiği konusunda ileri teknolojiyi takip etmektedir. Tüm Ettat araçları uydudan izlenmekte ve araç içi sıcaklık kontrolleri anlık olarak yapılabilmektedir.

 

Vizyonumuz : Ürünlerimizde sağlık,kalite ve güveni en üst düzeye çıkarmak ve rakipleri arasında ilk akla gelen firma olmak ve üretim kalitesini geliştirerek yurt içi pazardaki sektörel payını sürdürülebilir bir tempoyla arttırmaktır.

Misyonumuz: Müşteri taleplerini,kaynaklarını etkin ve doğru kullanarak, üstün hijyen koşullarında,kaliteli ve ekonomik ürünleri ,toplumsal sorumluluklarını ihmal etmeden çalışanlarımızla beraber üretmek ve müşteri memnuniyetini sürekli kılacak hizmeti vermektir.

Değerlerimiz :
  • Dürüstlük
  • Farklılık ve Yenilikçilik
  • Mükemmeliyet
  • Topluma ve Çevreye Saygı

Ettat Et, canlı hayvan ve karkas et tedariğinde; yurtiçinde başta Bursa, Balıkesir, Afyon Konya bölgeleri olmak geniş bir bölgedeki arz kaynaklarını kullandığı gibi yurtdışından da tedarik imkanlarına sahiptir. Karkas eti Fransa, Polonya, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden ithal eden Ettat Et, Avustralya, Macaristan, Uruguay, Bulgaristan gibi dünyanın her tarafındaki çok sayıda kaynaktan da canlı hayvan gereksinimini temin etmektedir. Ettat Et, tüm bu süreçlerde İslami kurallara uygun, sağlıklı, hijyenik koşullarda kesilmiş karkas et sağlayan ve hayvan sağlığı ve refahına özen gösteren canlı hayvan tedarikçileriyle çalışmayı ilke edinmiştir.

Şirketimiz, yardımcı hammadde tedarikçilerinin seçiminde de son derece titiz bir tutumla karar vermekte, sadece ticari çıkarlarına göre değil sosyal ve çevresel sorumluluk bilinciyle hareket etmektedir. Ettat Et, hem ürün hem de hizmet satın aldığı tüm tedarikçileriyle uzun süreli, özveri ve karşılıklı anlayışa dayalı bir iş ortaklığı anlayışı içinde ilerlemektedir.

Üretim tesisiyle entegre olan kesimhanede kesilen hayvanlar, 24-36 saat içerisinde kademeli soğutma tekniği ile 4C'ye soğutulur. Küçükbaş karkaslar doğrudan, büyükbaş karkaslar ise çeyrekleme işleminden geçirilip önce hammadde soğuk muhafaza deposuna alınır. Üretim planına uygun olarak karkaslar et parçalama hatlarına sevk edilir.

Uzman ve deneyimli kasap personelimiz tarafından özenle parçalanan etler, otomatize edilmiş konveyörler aracılığıyla bir sonraki aşamaya geçer. Burada kemik ayırma, trimleme gibi ek işlemlere tabi tutuluktan cinslerine göre ayrılarak modern vakumlama makinelerine gönderilir. Endüstriyel tüketim için vakumlama teknolojisiyle paketlenen etlere raf ömrü kazandırılır. Daha sonra etiketlenip kolilenerek 4C'deki ürün sevk deposuna gönderilir.

Parçalanan ve ön işlemden geçen etlerin bir kısmı, özellikle perakende tüketime yönelik ürünlerin üretildiği modifiye atmosfer paketleme bölümüne alınır. En yoğun hijyen ve sanitasyon uygulamaları altındaki bölümde, hem personel hem de modern ekipmanlar tarafından çeşitli işlemlerden geçirilen parça etler, kıyma, kuşbaşı, köfte gibi hazır ürünlere dönüştürülür. Daha sonra insan sağlığına uygun koruyucu bir teknoloji ile paketlenerek 9 gün raf ömrüne sahip tabak ambalajlar halinde kolilenir. Satış noktalarına ulaştırılmak üzere ürün sevk deposunda 4C'de muhafazaya alınır.

Kuruluşumuzun kalite politikasının temeli; bütün çalışmalarımızı müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirmek, kaliteli, güvenilir ve sağlıklı mamul üretmek ve oluşturduğumuz hijyenik ortamda müşteri ve tüketici güvenliğini sağlamaya dayanır.

Ettar Et, kurulduğu günden itibaren bu politikaya uyumlu olarak iyi hijyen uygulamaları (GHP) ve iyi üretim uygulamalarını (GMP) gerçekleştirmektedir. Şirketimiz 2011 yılının başından itibaren tüm üretim proseslerinde Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi (HACCP) gerekliliklerini eksiksiz sağlamaktadır.

Hem tesisimiz hem de ürünlerimiz, yasal merciler tarafından yapılan kontrollerden geçtiği gibi müşterilerimiz olan uluslar arası zincirler tarafından da periyodik şekilde denetlenmektedir.
Ettat Et, kalite konusunda uzmanlaşmış gıda mühendisi, teknikerler ve veteriner hekimlerden oluşan bir ekiple çalışmaktadır. Uluslar arası geçerliliği olan kalite yönetim sistemlerini (IFS, BRC, ISO 22000) fiilen uygulamakta olup belgelendirme konusundaki çalışmalar son aşamaya gelmiştir.

Ettat, 2011 yılında başlattığı uzman bir ekip tarafından yönetilen bir projeyle; Türkiye'de çok az sayıda firmanın sahip olduğu on-line izlenebilirlik sistemi üzerinden, tüm ürünlerin çiftlikten sofraya takip uygulamasını da gerçekleştirmektedir. Şirketimiz böylece tüm müşterilerine, tükettikleri Ettat ürünlerinin hangi kaynaktan geldiğini detaylı şekilde öğrenme fırsatı sağlamaktadır.

 

Şirketimiz büyüme stratejisini, başta uluslar arası zincirler (Metro, Carrefour, Migros, Tesco vb) olmak üzere kurumsallaşmış büyük ölçekli müşterilerle “uzun vadeli kazan-kazan anlayışına dayalı iş ortaklığı” üzerine inşa etmiştir.

Satış ve dağıtım ağını bu strateji doğrultusunda yapılandıran Ettat Et, Türkiye’nin her yerine kendi araç filosuyla doğrudan ulaşmaktadır. Şirketimiz, hızlı ve ekonomik dağıtım prensibi doğrultusunda alternatif lojistik imkanları da kullanmaktadır.

Ettat Et, üretimden itibaren tüm lojistik süreçlerini, soğuk zincirin kesintisiz korunması ilkesine göre yönetmektedir. Tüm araçlarını uydu takip sistemi (GPS) ile anlık olarak takip etmekte, araçlarındaki sıcaklık değişikliklerini de sürekli izleyebilmektedir. 

 

 

Copyright 2012 © - ETTAT KALEM İZİ